• 1
  • 2
  • 3

 

Riešením histamínovej intolerancie je dodržiavanie nízkohistamínovej diéty a doplnenie chýbajúceho enzýmu diaminooxidáza (DAO) výživovým doplnkom Daosin®  pred každým jedlom o ktorom viete, alebo predpokladáte, že môže obsahovať histamín.

 

Nízkohistamínová diéta – základ liečby histamínovej intolerancie.

Nízkohistamínová diéta je prvým krokom v liečbe histamínovej intolerancie.

Dodržiavanie tejto diéty však môže viesť k drastickej zmene v stravovacích návykoch a vylúčeniu mnohých potravín a pochutín, ktoré mate radi.

Prechod v stravovaní na nízkohistamínovú diétu má dva kroky.

Prvým krokom je tzv. eliminačná diéta na určenie, ktoré potraviny dobre tolerujete a ktoré nie,  druhým je tzv.permanentná diéta.

Eliminačná diéta znamená vylúčenie tých potravín, nápojov a požívatín, ktoré obsahujú zvýšené množstvo histamínu, vedú k jeho spomalenému metabolizmu, alebo k jeho    zvýšenému uvoľňovaniu zo zásobární v bunkách.  Ak pri takejto diéte dôjde k zmierneniu alebo vymiznutiu prejavov, potom postupne po jednom zaraďujte jednotlivé, dovtedy vynechané, potraviny a  sledujte, či sa po konzumácii konkrétnej potraviny nevyskytnú ťažkosti (rovnako sa postupuje aj v prípade podozrenia na alergiu).

Ako základná orientácia pri eliminačnej diéte môže poslúžiť nasledujúci prehľad obsahu histamínu v potravinách.

Druhým krokom je tzv. permanentná diéta. Permanentná diéta predstavuje zoznam potravín, ktoré ste si otestovali počas eliminačnej diéty a viete, že Vám nespôsobujú ťažkosti. Na orientáciu Vám môže pomôcť aj tzv. potravinový semafor.

Dodržiavanie nízkohistamínovej diéty je problematické hlavne pri stravovaní mimo domu – reštaurácie, rýchle občerstvenie, závodné a školské stravovanie - kde nemáte prehľad o zložení a kvalite použitých surovín.

Pokiaľ nemáte istotu, či konzumovaná strava neobsahuje histamín, prípadne aké množstvo histamínu v nej je, je vhodné pred jedlom užiť výživový doplnok obsahujúci enzým diaminooxidáza DAOSIN® 

 

Ako DAOSIN účinkuje

.

Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.